تبلیغات
یادداشت های شخصی ابوالفضل اشناب - مطالب بهمن 1391

شارژ ایرانسل

فال حافظ

یک شهر تا به من برسی عاشقت شده ست... ای سیب سرخ غلت زنان در مسیر رود
 

دوشنبه 30 بهمن 1391
به قلم : ابوالفضل اشناب دیدگاه

عطر اخلاق(جلسه اول)بسم الله

به یاری خداوند از این زمان، سلسله پست های "عطر اخلاق"، منتخب برخی از مجالس حضرت آیت الله آقا مجتبی تهرانی منتشر خواهد شد، باشد تا بهره ببریم انشاالله از کلام نورانی شان . دعا و تقاضای نادرست!

أعوذُ باللّهِ مِنَ الشَّیْطانِ الرَّجِیمِ؛ بسمِ اللّهِ الرّحمنِ الرّحیمِ؛  
 
«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ؛ وَ اسْمَعْ نِدَائِی إِذَا نَادَیْتُكَ وَ اسْمَعْ‏ دُعَائِی‏ إِذَا دَعَوْتُكَ‏ وَ أَقْبِلْ عَلَیَّ إِذَا نَاجَیْتُكَ فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَیْكَ وَ وَقَفْتُ بَیْنَ یَدَیْكَ»[1]
 
مروری بر مباحث گذشته
بحث ما راجع به دعا بود و اینكه ماه مبارك رمضان، ماه تلاوت قرآن و دعا است و در آن به این دو سفارش شده است. این ماه از یك طرف ماه بازگو كردن سخنان ربّ است، سخنانی‏كه از مصدر وحی نازل شده و از طرف دیگر هم ماه راز و نیاز عبد با ربّ خود است تا بنده از او درخواستكند.
 امّا عرض كردم در باب دعا، مسئله این است كه دعای او چه نسبت به خودش و چه نسبت به غیر، چه معنوی و چه مادّی، باید دعای خیر باشد؛ یعنی یا دفع ضرر کند و یا جلب منفعت. امّا «نعوذبالله»! درخواست ضرر كردن از خدا، چه برای غیر و چه برای خودش درست نیست.
نهی از ضرر رساندن به غیر؛ الّا کافر یا مشرک
عرض كردم بنده از اینکه درخواست و دعا کند و از خدا بخواهد كه ضرری[2] به غیر برسد نهی‏ شده ‏است. جلسه گذشته در صحبت‏هایم تصریح كردم؛ غرض از «غیری» كه می‏گویم مؤمنین است. اینجا اشاره به دعای مؤمن نسبت به خود و مؤمن یا مؤمنۀ دیگر است. تصریح كردم و گفتم که بحث مشرك و كافر جدا است و این را بعداً بحث خواهم كرد؛ یعنی اینكه انسان مشرك یا كافر را لعن یا نفرین كند بحث جدایی دارد. جلسه گذشته این‏ را گفتم تا یك وقت این‏ها را با هم خلط نكنید. یك عدّه ممكن است در اثر كمبود اطّلاعاتشان اینها را با هم اشتباه كنند!
جلسه‏ی گذشته در مورد غیر بحث كردم و روایاتی را خواندم كه نباید این كار را نسبت به غیر بكنیم، چون اصل در اسلام جذب است نه دفع.
ضرر رسانی به خود در دو دسته از روایات:
دسته اول؛
 و امّا نسبت به خود؛ چون، دیگر این به طریق اولی است. در این باب دو دسته روایت داریم.[3] یك دسته از روایات، به طور مطلق می‏گویند و به تعبیر من این روایات علّتی نیاورده و تعلیلی در آنها وجود ندارد. روایت می‏گوید: از خدا، برای خودت، درخواست مرگ نكن! این بالاترین ضرر است كه بگویم: خدایا! مرگم را برسان!
.
.
اخلاق عزادارتر شد.


چهارشنبه 25 بهمن 1391
به قلم : ابوالفضل اشناب سرباز

قائم به نام حسینبسم الله 

در چشم توست ساحل دریای کربلا

در دست توست پرچم سقای کربلا

السلام علیک یا اباصالح المهدی


تقدیم به منتقم خون خدا 
پنجشنبه 19 بهمن 1391
به قلم : ابوالفضل اشناب دیدگاه

یک رسوایی دلنشین.
بسم الله 

جشنواره سی + یک ام شاید برای توضیح مختصر "رسوایی" فقط نوشت : کارگردانش مسعود ده نمکی است! 
یادداشت را به دو بخش تقسیم کرده ام :

یک : رسوای خوش ساخت ! جمعه 13 بهمن 1391
به قلم : ابوالفضل اشناب پارچه های دخیل

مدار شش جهتِ هفت آسمانبسم الله

باید کم کم از رواق ها و گنبد و گلدسته و سحرهای حرمت خداحافظی کنم . از زائران رنگارنگ و عاشقت، از شبهای جمعه و عطر بانوی یاس (س) ، از دستهای گره خورده به وجودم و از پارچه های بالای سرم، از کتیبه های علی اکبری و عطر سیب حسینی. از عزاداران عاشورا و اربعین ات. 
هفتاد سالی می شود که کنارت بوده ام . 
سالهاست هرجا نام حرم می آید، یاد شش گوشه ی من اشک بر دیده ی عاشقانت جاری می کند. 
چه شبها که در جوار قبرت تکیه گاه زائرانی بوده ام که حریم حرمت را مجمع عشاق میدانستند و سر بر سینه ی من با تو راز و نیاز می کردند.
چه سحرها که شاهد سلام خورشید بر وجود نورانی ات بوده ام و طلب رخصتش برای تابیدن به عالم. 
و چه لحظه ها که تکیه گاه انبیا و اولیا و فرشتگان و وجود مقدس مادر صدیقه ات بوده ام ... حال دارند من را جدا می کنند از این بهشت. احساس آدم ابوالبشر را دارم وقت هبوط ...